Kiedy i co ile wymieniać wąż do gazu?

Prawidłowe funkcjonowanie domowej instalacji grzewczej jest bardzo ważne. Dzięki niej nie marzniemy zimą oraz możemy brać ciepły prysznic. Żeby to było możliwe, należy regularnie sprawdzać stan przewodów, które ją tworzą. Zastanawiasz się, kiedy wymienić wąż gazowy? Przeczytaj ten artykuł.

To, co ile trzeba wymieniać wąż do gazu, zależy od tego, z czego jest wykonany. Serwis instalacji będzie wyglądał inaczej w przypadku przewodów gumowych oraz stalowych. Jednak w obu sytuacjach trzeba przede wszystkim kierować się zaleceniami producenta. Każdy przewód ma swoją „datę ważności”. Dobrze jest zastąpić wąż gazowy, zanim ten termin upłynie: wtedy możemy mieć pewność, że nasza instalacja będzie działać niezawodnie przez cały czas.

Przewody z tworzywa sztucznego

Gazowe węże gumowe nie są tak trwałe, jak te wykonane ze stali, dlatego należy je wymieniać częściej. Tworzywo jest mniej odporne na działanie ciśnienia, pod którym transportowany jest gaz, a do tego może pęknąć z powodu zagięć. Przyjęto, że w gospodarstwach domowych trzeba zastąpić węże gumowe co dziesięć lat, a w przedsiębiorstwach osiem. Krótszy termin „przydatności” przewodów w placówkach użytkowych wynika z intensywnej eksploatacji.

Przewody stalowe

Jeśli nie chcemy zmieniać węży gazowych, warto zdecydować się na przewody wykonane ze stali nierdzewnej. Nie podlegają takim regulacjom prawnym jak gumowe, dlatego nie ma oficjalnych zaleceń dotyczących tego, jak często trzeba je zastąpić nowym egzemplarzem. To elementy, które należy zastąpić nowymi tylko wtedy, gdy dojdzie do uszkodzeń. W przypadku węży stalowych usterki pojawiają się wyjątkowo rzadko, szczególnie jeśli węże wykonane są ze stali austenicznej AISI 316L. W ofercie Term Nova znajdują się stalowe przewody do gazu, które są jednocześnie bardzo elastyczne oraz odporne na pęknięcia i starzenie.

Jeśli interesują Cię wytrzymałe przewody do gazu, odwiedź nasz sklep. Kupisz tu elementy, które posłużą Ci przez wiele lat i sprawią, że Twoja instalacja domowa długo będzie działać bez zarzutu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl