
Ciekawym i wartym przybliżenia rozwiązaniem stosowanym w pracy instalatorów jest system KES-TAK. Jest to zestaw zawierający elastyczny wąż z nierdzewnej, kwasoodpornej stali AISI 316L, zestaw złączek, pierścieni oporowych, uszczelek oraz kalibrownik. Niezbędny komplet dla osób pracujących z instalacjami wodnymi, dzięki któremu mogą samodzielne i szybko wykonać przyłącza o dowolnej długości oraz przekroju począwszy od 3/8” do 1” włącznie.
Plusy systemu KES-TAK
Plusem tego rozwiązania jest jego pełna uniwersalność. Będąc na instalacji samemu decydujemy jakiej długości wężyk chcemy zarobić. Odcinamy obcinakiem do miedzi zadaną długość węża, zarabiając końcówki dodanym w komplecie kalibrownikiem otrzymujemy połączenie gwintowane które jest idealnie wpasowane w instalacje. Po obcięciu i wpasowaniu złączki, czoło węża jest płaskie, idealnie spasowane pod uszczelkę.
Dużą zaletą wykorzystania karbowanej stali AISI 316L to nie tylko jej wytrzymałość, odporność na korozje czy wysoka higieniczność ale również fakt, że specjalistyczne karbowanie węża umożliwia burzowy przepływ wody. Woda przemieszcza się w nim z dużymi zawirowaniami, kotłuje - dzięki czemu czyści z naleciałości i osadów wnętrze wężyka.
System KES-TAK jest bardzo uniwersalny, może być stosowany do wody pitnej, wody c.o. (odporny na temperaturę), wody lodowej czy glikolu.
Jeden minus KES-TAK
Jako osoba wykonująca instalacje widzę też jeden minus tego rozwiązania, otóż "druga strona" instalacji też musi posiadać płaskie czoło. Jeśli nypel czy kolano ma zakończenie stożkowe może dochodzić do uszkodzenia uszczelki. Rozwiązaniem jest stosowanie łączników mosiężnych z szerokim płaskim czołem pod uszczelkę.