Wszystko co powinieneś wiedzieć o stalowych wężach do wody
Wszystko co powinieneś wiedzieć o stalowych wężach do wody

Szczelność instalacji wodnych to jedno z ważniejszych zagadnień związanych z hydrauliką.

Przez wiele lat najszerzej stosowaną metodą połączeń gwintowanych było wykorzystanie przyłączy elastycznych z tworzyw sztucznych w oplocie aluminiowym. Mimo niewątpliwie kilku zalet - tanie i łatwe w produkcji - posiadają kilka wad.

Wady przyłączy elastycznych z tworzyw sztucznych w oplocie aluminiowym

Pierwszą wadą to naturalne starzenie się samego tworzywa sztucznego (najczęściej tworzywa zwanego elastomerem) który z biegiem lat ulega naturalnemu rozpadowi. Struktura wężyka jest dodatkowo osłabiana przez ciśnienie wody oddziaływające na jego wnętrze jeśli wężyk jest zagięty. Działające punktowo siły są na tyle duże, że w najmniej oczekiwanym momencie ciśnienie cieczy rozrywa gumowe tworzywo – dodać należy, że aluminiowa osłonka nie stanowi żadnego zabezpieczenia przed ciśnieniem wody a tylko i wyłącznie chroni wężyk z zewnątrz przed mniejszymi zgnieceniami. Jeśli do rozerwania wężyka dochodzi w nocy lub w czasie kiedy nie ma domowników w domu – dochodzi do zalania i najczęściej dużych strat materialnych.

Drugą wadą wężyków z tworzyw sztucznych jest tworzenie się wewnątrz przekroju wężyka warstwy śluzu – biofilmu czyli miejsca przebywania i rozmnażania się różnych mikroorganizmów. Po dłuższej nieobecności i nie używaniu instalacji wodnej (np. po wakacjach) warto jest w pierwszych krokach przepłukać ją, przez odkręcenie kurka z wodą na kilka sekund i wypłukanie zastałej wody.

Czym są przyłączenia wodne wykonane ze stali nierdzewnej?

Rozwój materiałów i techniki przyniósł rozwiązanie tych problemów w postaci elastycznych przyłączeń wodnych wykonanych ze stali nierdzewnej AISI 316L.

Stalowy wężyk do baterii Mix-Flex

Wśród wszystkich stali, stal AISI 316L wykazuje największą odporność na korozję co więcej jest ona stalą austeniczną tzn. że jako stop żelaza, chromu, niklu oraz kilku innych pierwiastków praktycznie nie uwalnia żadnych związków chemicznych przy kontakcie z wodą. Dlatego też stal taką stosuje się szeroko np. w chirurgii.

Walory wykorzystania węży wykonanych ze stali nierdzewnej

Węże stalowe do wody AQUAFLEX oraz wężyki stalowe do baterii stojących MIX-FLEX M10 x 3/8” wykonane z tej stali - są niezwykle trwałym i bezpiecznym rozwiązaniem stosowanym przez instalatorów w instalacjach wodnych, centralnego ogrzewania czy w układach klimatyzacji. Ciśnienie robocze tych wężyków wynosi 15 ATM a ciśnienie niszczące to około 135 atm!

Stalowe węże elastyczne mimo dużej wytrzymałości mechanicznej są plastyczne. Umożliwiają dowolne ich zginanie z zachowaniem pełnego ich przekroju.

 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl